×
logo little things happen
lupkafacebookinstagramptak tweeter
menu

1. Czym jest wizja lokalna i jakie są jej korzyści?

Wizja lokalna to oględziny miejsca wykonywania przedmiotu zamówienia, którą Wykonawca może dokonać przed złożeniem oferty przetargowej. Wizja lokalna przynosi korzyści zarówno Zamawiającemu, jak i Wykonawcy. Dokładne rozpoznanie terenu ułatwia właściwe zaprojektowanie obiektu budowlanego, a także wykonywanie robót budowlanych, a w późniejszym etapie długiej możliwości jego eksploatacji bez konieczności wykonywania zbędnych remontów.

2. Cele wizji lokalnej.

Zasadniczym celem wizji lokalnej jest pozyskiwanie informacji o specyfice przedmiotu zamówienia. Pozwala ona Wykonawcy zapoznać się z uwarunkowaniami jego wykonania i jego cechami charakterystycznymi.

Pierwszą ważną informacją jest weryfikacja informacji uzyskanych z przeglądu materiałów archiwalnych, w szczególności w zakresie zmian morfologii i zagospodarowaniu terenu. Podczas wizji lokalnej sprawdza się stan techniczny istniejących budowli (rodzaj konstrukcji, wymiary, sposób posadowienia fundamentów,przyczyny ewentualnych uszkodzeń, zawodnienie lub zawilgocenie pomieszczeń podziemnych itp.), a także sposób użytkowania terenu. Ocenia się też stopień zagospodarowania terenu i infrastruktury podziemnej i naziemnej. W przypadku inwestycji liniowej określa się wstępnie odcinki problematyczne z widocznymi przejawami procesów i zjawisk geodynamicznych (krasowych, osuwiskowych, sufozyjnych itp.). Sprawdza się też obecność zjawisk hydrogeologicznych i hydrologicznych (pomiary poziomu zwierciadła wody w studniach i ciekach, zasięgi zalewów powodziowych, ustalenie cieków okresowych itp.), a także odkształcenia terenu powstałe w związku z odwiertami  górniczymi. Przed rozpoczęciem prac okresla się czy teren podlega nadzorowi okręgowego urzędu górniczego i czy teren podlega ochronie w związku z ustawą o ochronie dóbr kultury i ustawą o ochronie przyrody.

3. Wizja lokalna w świetle prawa.

W świetle prawa wizja lokalna nie jest ustawowym nakazem czy też koniecznością i obowiązkiem. Z tego powodu nie można wymagać od któregokolwiek z Wykonawców wizji lokalnej, gdyż jest to niezgodne z prawem. Można to potraktować jako możliwość, która  może stanowić korzyść zarówno dla Zamawiającego jak i Wykonawcy.

Podsumowując, uważam, że zawsze warto jest przeprowadzić wizję lokalną terenu pod przyszłą inwestycję, aby uniknąć w trakcie robót budowlanych i w późniejszym etapie przykrych niespodzianek.

 

You have no rights to post comments